English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٩
سیستم قضایی خاص در اتیوپی/ سرا - هالابا ابزاری برای یافتن عدالت
سیستم قضایی خاص در اتیوپی/ سرا - هالابا ابزاری برای یافتن عدالت تاریخ ثبت : 1399/04/02
طبقه بندي : ,,
عنوان : سیستم قضایی خاص در اتیوپی/ سرا - هالابا ابزاری برای یافتن عدالت
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

مردم هالابا دارای سیستم قضایی خاص خود به نام Sera هستند که به معنای اصول، قانون و مقررات است و در جامعه آنها کلیه مسائل فرهنگی، اجتماعی و شرایط زندگی توسط این سیستم هدایت می‌شود. برای ترویج این سنت، مردم هر سال در ماه ژانویه با پوشیدن لباس‌های رنگارنگ Sera را جشن گرفته و پس از آن کشاورزان برداشت محصول را انجام می‌دهند.

از اطلاعات به دست آمده از اداره فرهنگ و گردشگری منطقه هالابا، روزSera  تعطیل بوده و  فرصتی است که در جامعه باعث ایجاد وحدت، همبستگی و یکپارچگی شده و خود را به شکلی سازمان یافته نشان ‌دهد. این سیستم به عنوان وسیله‌ای برای تقویت پیوندهای اجتماعی در بین مردم از طریق ارائه خدمات عادلانه حکمیت بین مردم در اختلافات بوده و گروه‌ها و اشخاص در هنگام بروز درگیری‌ها و اختلافات بر اساس اصول آیینی آن عمل می‌کنند و این باعث حل شدن مشکلات فیمابین می‌شود و همه به این سیستم اعتماد داشته و بر اساس احکام آن عمل می‌کنند.

در این سیستم  اگر شخصی مرتکب جرمی شود و اگر پرونده برای حل و فصل به دادرس هالابا ارائه شود، واقعیت‌ها بدون اکراه به طرفین ارائه می‌شود. از این رو، در این راه آنها در جستجوی عدالت برای فرد آسیب دیده وقت، هزینه و انرژی خود را تلف نمی‌کنند و این باعث شده تا اتهامات دروغین نسبت به یکدیگر کاهش یابد.

اخیراً گردشگران داخلی و خارجی به منطقه هالابا سرازیر شده‌اند و جدا از شرکت در جشنواره‌ها، گردشگرانی که به این منطقه سفر می‌کنند از مناطق بسیار دیدنی مانند چشمه آب آرتو، کوه گلجو، سوراخ سیفاچا، جنگل طبیعی، دریاچه شلا و مسجد کولیتو دیدن می‌کنند. سلطان حسین، رئیس دفتر فرهنگ و گردشگری منطقه می‌گوید: از سال 2003 ، این منطقه میزبان سمپوزیوم‌های مختلف زبان و فرهنگ بوده و این باعث شده تا سیستم  Sera دوباره احیا شود. از این رو  از همین اواخر، این سنت در سطح کبله، زونال و سطح ایالتی برگزار می‌شود و جشن  این روز نیز  به عنوان «سال جدید مردم هالابا» اعلام می‌شود. این سیستم ساختارهای اداری خاص خود را داشته و  وظایف و مسئولیت‌ها نیز در آن تعریف می‌شوند.

بر این اساس، این سیستم دارای یک مجمع عمومی خاص به نام HalabiOgete یا Ogete است و رئیس شورای عمومی Wama نامیده می‌شود که به معنی پادشاه است.

سطح اولBokiOgete (Yebeteseb  است و بر همه اعضای خانواده تا چهار یا پنج نسل نظارت می‌کند.

سطح دوم Mini Ogete Yebetezemed Shengo نامیده می‌شود که درگیری در تمام اعضای خانواده تا هفت یا هشت نسل  نظارت دارد.

DeboOgete Yegosa Shengo یک سطح اداری میانی در سیستم حل و فصل تعارضات سنتی در هالابه است و وظیفه آن حل اختلاف میان قبایل را به عهده می‌گیرد.

HalabiOgete Ye Halaba Shengo رتبه نهایی قدرت است و این اختیار را دارد که در صورت وقع درگیری میان همه مردم هالابه به آن ورود کرده و آنرا حل کند.

در مورد این سیستم لازم به توضیح است که  به غیر از خدمت به عنوان سیستم قضایی، جامعه را به یاری افراد نیازمند و بی بضاعت نیز تشویق می‌کند.

انتهای پیام/ص

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 581 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری»
  همزمان با آیین چهلمین روز ارتحال آیت ‌الله تسخیری، وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری» صبح امروز ۸ مهرماه با حضور شخصیت‌ها و اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام (به صورت حضوری و ویدئو کنفرانس) در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.