English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٨ آذر ١٣٩٩
اخبار > ويبنار «جنگ تحمیلی 40 سال بعد: نگاهی تازه به طولانی ترین جنگ متعارف قرن بیستم»


  چاپ        ارسال به دوست

در ايتاليا برگزار شد؛

ويبنار «جنگ تحمیلی 40 سال بعد: نگاهی تازه به طولانی ترین جنگ متعارف قرن بیستم»

رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا با مشارکت پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی ایتالیایی زبان  اخبار اجتماعی و فرهنگی ایران به نشانی www.diruz.it  وبینار «جنگ تحمیلی 40 سال بعد: نگاهی تازه به طولانی ترین جنگ متعارف قرن بیستم» را برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،این وبینار در جریان سلسله وبینارهای پایگاه اطلاع رسانی (Diruz) با عنوان "گفت و گوهایی در خصوص ایران"، به مناسبت چهلمین هفته دفاع مقدس برگزار گردید.

"آنتونلو ساکتی" (Antonello Sacchetti) مدیر پایگاه اطلاع رسانی (Diruz) مجری و محمد تقی امینی رایزن فرهنگی ج.ا. ایران در ایتالیا و "نیکولا پِدِه" (Nicola Pedde) مدیر مؤسسه مطالعات جهانی، سخنرانان این وبینار بودند.

در آغاز این وبینار، "ساکتی" پس از معرفی اجمالی طرح "گفت و گوهایی در خصوص ایران" و موضوع و سخنرانان وبینار، سخن را به محمد تقی امینی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در ایتالیا واگذار نمود.

امینی، رایزن فرهنگی ایتالیا پس از تقدیر از "ساکتی" و دیگر سخنران این وبینار،گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس و تسلیت درگذشت خانم پروفسور "ماریا بیانکا اسکارچا آمورِتّی" (Biancamaria Scarcia Amoretti)  شیعه شناس شهیر ایتالیایی به جامعه علمی و دانشگاهی ایتالیا، طی سخنانی با ارایه تاریخچه ای اجمالی از جنگ تحمیلی و خسارات جانی و مالی ناشی از آن بیان داشت:" این خسارات و جنایات به کشوری تحمیل گردیده که عموماً در طول تاریخ خودو مطلقاً در قرون اخیر، آغازگر هیچ جنگی نبوده و این واقعیت،  این پرسش را به ذهن متبادر می سازد که، چرا بیش از ده کشور از قدرت های جهانی، باید با رژیمی متجاوز،  در جنایات جنگی سازمان دهی شده علیه ایران همدستی نمایند؟

وی درادامه افزود: این جنگ هشت سال به طول انجامید وبه ایران تحمیل گردید و ائتلافی از ده کشور به سرکردگی ایالات متحده آمریکا، پشت رژیم بعث عراق، با ج.ا.ایران وارد جنگی ناجوانمردانه شدند که در جریان آن جنگ افروزان، از جنایاتی نظیر 16 هزار بمباران و موشک باران مناطق غیر نظامی در کنار مناطق نظامی حمله موشکی سوم جولای سال 1988 م. ناو "یواس اس وینسنتس" آمریکا به هواپیمای مسافربری شماره 655 خطوط هواپیمایی ج.ا.ایران در خلیج فارس با 290 قربانی غیر نظامی و 378 حمله شیمیایی ابایی نداشتند و ایرانیان باید از خود در مقابل این جنایت دفاع می نمودند دفاعی که نظر به گستردگی و استمرار این جنایات، هشت سال به طول انجامید.

رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در ایتالیا درادامه خاطرنشان ساخت؛ آموزه این جنگ برای ایرانیان به همان میزان که در تلاش دهه های پس از جنگ برای سازندگی توسعه علمی - و فن آورانه به ویژه افزایش توان تدافعی کشور نمود یافته در پشتیبانی بشردوستانه از ملل قربانی همدستی های مشابه نیز نمود داشته و در پیشگاه تاریخ مفتخریم، به وجو آورنده داعش نبوده ایم بلکه خاتمه دهنده اش بوده ایم و در حالی که اشغال اراضی فلسطینیان توسط رژیم اشغالگر قدس و جنگ افروزی آمریکا و هم پیمانان اش در منطقه، میلیون ها آواره و پناهجو به همراه داشته ما پذیرای میلیون ها پناهجو و آواره فلسطینی؛ افغان؛ عراقی؛ سوری؛ و... بوده ایم.

امینی تصریح کرد: این رهیافت و کارنامه سربلند  موجب گردیده رایزنی فرهنگی بخشی از فعالیت های خود را به معرفی دفاع مقدس به مثابه یک افتخار و  بخشی از هویت ملی در ایران معاصر اختصاص دهدکه انتشار 16 عنوان کتاب؛ زیرنویس فیلم های سینمایی این حوزه و نمایش آن در شهرهای مختلف ایتالیا و برگزاری همایش در این خصوص، از جمله این فعالیت ها بوده است".

 در ادامه، "نیکولا پِدِه" (Nicola Pedde) مدیر مؤسسه مطالعات جهانی در پاسخ به پرسش "ساکتی" در خصوص علت حمله رژیم بعث عراق به ج.ا.ایران، به اختلافات دیرینه دو کشور نظیر اختلاف بر سر خط مرزی اروندرود اشاره و حمله رژیم بعث به خاک ایران را تلاش این رژیم برای غافلگیری ایران درنخستین روزها پس از پیروزی انقلاب اسلامی معرفی نمود؛ که توسط ائتلافی از کشورهابه ویژه رقبای منطقه ای در حاشیه جنوبی خلیج فارس ایالات متحده آمریکا و... نیز پشتیبانی گردید و هدف آن تضعیف توان نظامی هر دو کشور درگیر جنگ بود. هر چند برآورد اولیه صدام حسین از توان نظامی خود و ایران انسجام نیافته پس از انقلاب و منزوی در عرصه بین المللی، با واقعیت تفاوت داشت.

وی در ادامه، فاز نخست جنگ تا آزاد سازی خرمشهر را واکاوی و تحولات سیاسی، اقتصادی ،اجتماعی و... داخلی نظیر خودکفایی به ویژه در عرصه نظامی را به همراه نقش تحولات راهبردی و اقتصادی منطقه ای و بین المللی فاز بعدی جنگ نظیر افزایش قیمت نفت و تحرکات منطقه ای رژیم اشغالگر قدس و عدم اطمینان ناشی از این ائتلاف و تحرکات و دیگر علل سیاسی داخلی و بین المللی منجر به عدم پذیرش پیشنهاد صلح از سوی ج.ا.ایران در آن زمان که رژیم بحث عراق خاک ایران را اشغال کرده بود و نحوه حضور قدرتمند سپاه پاسداران انقلاب.ا.ایران در این روند را تشریح نمود.

وی همچنین، گوشه ای از ابعاد ایدئولوژیک این جنگ برای دولت و ملت ایران نظیر عبارت "راه قدس از کربلا می گذرد"؛ جهاد؛ شهید؛ و...؛ و لایه های ملی گرایانه آن و راهبردهای وابسته نظیر تشکل بخشی و حمایت از شیعیان عراق را تشریح نمود.

"نیکولا پِدِه"  سپسبا ارایه گزارش اجمالی روند رشد نظامی ج.ا.ایران در فاز بعدی جنگ آغاز بمباران و موشک باران مناطق غیر نظامی و دیگر جنایات جنگی و گسترش ناامنی ها به خلیج فارس، توسط رژیم بعث عراق و هم پیمانان او نظیر ایالات متحده آمریکا در حمله به هواپیمای مسافربری خطوط هوایی ج.ا.ایران را تلاشی برای متوقف نمودن رشد نظامی ج.ا.ایران و روند پیروزهایش در جنگ معرفی نمود.

پروفسور "پده"، در پایان سخنان اش به تشریح پذیرش قطعنامه 598 شواری امنیت توسط ج.ا.ایران و آغاز دوره سازندگی پرداخت. 

پرسش و پاسخ در خصوص منابع مکتوب دفاع مقدس ، موزه شهدای تهران ،دوره سازندگی ،حضور زنان در جنگ،نقش منافقین ،چیدمان ارتش ج.ا.ایران، روند به قدرت رسیدن سپاه پاسداران و روابط درجریان ج.ا.ایران و عراق، نقش ج.ا.ایران در پاکسازی عراق از داعش و... پایان بخش این وبینار بود.

انتهای پیام/


٠٩:٣٥ - 1399/07/03    /    شماره : ٧٥٧٣٩٢    /    تعداد نمایش : ٦٣٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری»
  همزمان با آیین چهلمین روز ارتحال آیت ‌الله تسخیری، وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری» صبح امروز ۸ مهرماه با حضور شخصیت‌ها و اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام (به صورت حضوری و ویدئو کنفرانس) در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.