English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٨ آذر ١٣٩٩
اخبار > وبینار «بزرگداشت خانم پروفسور بیانکا ماریا اسکارچا آمورِتّی» در ایتالیا


  چاپ        ارسال به دوست

رایزنی فرهنگی ایران برگزار کرد؛

وبینار «بزرگداشت خانم پروفسور بیانکا ماریا اسکارچا آمورِتّی» در ایتالیا

رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا، با مشارکت پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی ایتالیایی زبان  اخبار اجتماعی ـ فرهنگی ایران، وبینار «بزرگداشت خانم پروفسور بیانکا ماریا اسکارچا آمورِتّی» را برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این وبینار با هدف بزرگداشت خانم پروفسور بیانکا ماریا اسکارچا آمورِتّی، (Biancamaria Scarcia Amoretti)؛ شیعه شناس فقید ایتالیایی که (29 شهریور 1399) در سن 82 سالگی بدرود حیات گفت ،برگزار شد.

"آنتونلو ساکتی" (Antonello Sacchetti) مدیر پایگاه اطلاع رسانی (Diruz) مجری و محمد تقی امینی، رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا و " راافائله مائوریِلّو " (Raffaele Mauriello) استاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران، سخنرانان این وبینار بودند.

در آغاز این وبینار، رایزن فرهنگی  ایران در ایتالیا، ضمن تسلیت درگذشت خانم پروفسور اسکارچا به بازماندگان و جامعه علمی ایتالیا اظهار كرد: حوزه تخصصی تحقیقات و تألیفات خانم پروفسور اِسکارچا یعنی اسلام شناسی در شاخه اسلام سیاسی به ویژه شیعه شناسی در حوزه علایق بسیاری از دانشکده‌ها و مراکز تحقیق در ایران نیز هست و این اشتراک، موجبات رصد تألیفات و همکاری های علمی را با ایشان فراهم آورد که پیگیری و هماهنگی آن‌ها توسط رایزنی فرهنگی ما را به آشنایی بیشتر با ایشان مفتخر ساخت.

رایزن فرهنگی  ایران در ایتالیا تصریح کرد: همکاری رایزنی فرهنگی با خانم پروفسور اسکارچا در مقام استاد اسلام شناسی دانشگاه ساپینزا شهر رم حتی در دوره بازنشستگی ایشان در قالب شرکت مشارالیها در همایش‌های برگزار شده توسط رایزنی فرهنگی با پیگیری و هماهنگی سفر و تحقیقات نامبرده و دانشجویانشان در ایران و...  تحقق یافت و در سایه آن، لااقل برای متخصصین ایرانی، نام کتاب‌های  (سازگاری و جنگ مقدس در اسلام)، (دنیای اسلام. درک واقعیات امروز با نگرشی تاریخی)، (شیعیان در جهان)، (پانزده قرن تاریخ جهان اسلام) و (نقش آفرینی های زنان در جهان اسلام: مطالعات تاریخی - سیاسی)، عناوین ناآشنایی نیست.

امینی در ادامه با اشاره به این که وی شاگرد شایسته آلساندرو بائوزانی (Alessandro Bausani)؛ اسلام شناس فقید ایتالیایی بود در کنار تحقیقات، کارنامه درخشانی در فعالیت های آموزشی نیز داشت تاکید کرد:به عنوان نمونه، گواه آن، آشنایی مخاطب فارسی زبان با اندیشه وی، به واسطه ترجمه گزیده ای از مقالات ایشان توسط یکی  از شاگردان شان خانم لیلی کرمی است که با عنوان (مطالعات شیعه شناسی در ایتالیا) سال 1397 توسط انتشارات آرما، در شهر اصفهان به چاپ رسیده است.

وی در ادامه افزود: از دیگر شاگردان ایشان مائوریِلّو که در این وبینار مشارکت دارند دانش نامه دکترایی که در فاصله زمانی سال های 2009 - 2005 م. زیر نظر خانم پروفسور تألیف كرده را سال 2012 م. با عنوان (سادات در تاریخ معاصر: بررسی موردی خاندان‌های صاحب نفوذ شیعی نجف (عراق)) منتشر و سال 2013 م. جایزه بخش بین الملل جایره جهانی کتاب سال ایران در حوزه مطالعات اسلامی را بابت آن دریافت كرده است.

در ادامه، مائوریِلّو، استاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران طی سخنانی پس از قدردانی از رایزنی فرهنگی بابت برگزاری این وبینار و توجه به مساعی ایران شناسان و اسلام شناسان ایتالیایی آشنایی و دوستی با استاد خود را خوش اقبالی ای خواندکه بیست سال به طول انجامیده و طی آن حضور مستمر وی در خانه خانم پروفسور "اسکارچا" و همسر متوفای وی ،پروفسور "جان روبرتو اسکارچا" (Gianroberto Scarcia)؛ ایران شناس فقیدکه نزد دانشجویان و اساتید ایران شناسی و اسلام شناسی در ایتالیا به "خانه اسکارچا" شهرت داشته و محفل ایران شناسان و اسلام شناسان ایتالیایی بوده چشم اندازی به شرق و اسلام را پیش چشم وی گشودکه حتی برای جامعه روشنفکری ایتالیا نیز ناآشنا بوده و از این رو، این زوج را می توان در زمره برجسته ترین روشنفکران نیم قرن اخیر ایتالیا جای داد.

وی در ادامه سخنان خودگفت: کتابخانه شخصی خانواده "اسکارچا" بزرگ ترین و جامع ترین کتابخانه ایران شناسی و اسلام شناسی در ایتالیا است و بخشی از همکاری هایی که با هر دو پروفسور داشته از جمله بهره مندی از راهنمایی های پروفسور "اسکارچا" در ترجمه کتاب "جویبار لحظه ها" تألیف دکتر محمد جعفر یاحقی که با پشتیبانی رایزنی فرهنگی به ایتالیایی ترجمه و به چاپ رسید.

سپس "مائوریِلّو" پس از ذکر نمونه هایی از سجایایی اخلاقی و علمی خانم پروفسور "اسکارچا"؛ خاطر نشان ساخت؛ وی نه تنها راهنمای محققین در حوزه تخصصی خود بلکه راهنمای فعالان اجتماعی به ویژه زنان مسلمان در کشورهای اسلامی نیز بود.

"مائوریِلّو" در ادامه، پس از یادآوری خاطراتی از خانم پروفسور "اسکارچا" توسط آقای "ساکتی"  دکتر "مائوریِلّو" به اختصار آثار و تألیفات خانم پروفسور "اسکارچا" را معرفی و تأثیر آثار اولیه وی از آن چه پروفسور "بائوزانی" فقید مکتب ایتالیایی شرق شناسی می نامید و گوشه هایی از ویژگی های این مکتب، در تقابل با "فاشیسم" آموزش در کشورهای شرقی و ارتباط با روزنامه نگاری را تشریح نمودو خاطر نشان ساخت؛ حتی امروزه اگر از ایران در برخی رسانه ها در غرب صادقانه سخت بگویید ممکن است با برخورد دوستانه ای مواجه نشوید و بیان نتایج تحقیقات تان در خصوص ایران، تبلیغ و جانبداری از ایران قلمداد شودکه "ساکتی" نیز در پاسخ؛ با انتقاد از نحوه پوشش خبر  ترور سردار سلیمانی در غرب؛ آن را به عنوان مصداقی از چنین تحریف رسانه ای برشمرد.

دکتر "مائوریِلّو" در ادامه، با معرفی کتاب گزیده مقالات خانم پروفسور "اسکارچا"  که توسط دکتر لیلی کرمی ترجمه و با عنوان (مطالعات شیعه شناسی در ایتالیا سال 1397 توسط انتشارات آرما، در شهر اصفهان به چاپ رسیده این کتاب را منبع مهمی برای آشنایی مخاطب فارسی زبان با اندیشه های خانم پروفسور "اسکارچا" ارزیابی نمود و خاطر نشان ساخت؛ خود در قالب درسی با محتوای شیعه شناسی در آثار مستشرقین، از این کتاب به عنوان منبع درسی بهره می گیرد.

 وی همچنین یادآور شد؛ خانم پروفسور "اسکارچا" برای نخستین بار، ده سال پیش، مجموعه ای ساختارمند از شیعه شناسی تألیف و در مقام یک محقق - فعال اجتماعی از چند دهه پیش، مقالاتی در خصوص مسأله فلسطین تألیف و تدوین و مسأله فلسطین و شیعه شناسی را به موازات هم در نسبت با تاریخ استعمار واکاوی نموده و با نامیدن مسأله فلسطین با عنوان "مسأله مسأله ها از استعماری نوین سخن گفته که پشت نقاب"مراقبت" در جریان است که "ساکتی" نیز  در تأیید این سخن، "مسأله فلسطین" را کلید صلح خاورمیانه؛ و حتی جهان معرفی نمود.

این استاد دانشگاه علامه طباطبایی در معرفی مجموعه (ایران پس از تحریم ها)یاد آور شد؛ در اندیشه خانم پروفسور "اسکارچا"، اسلام و ایران، متعلق به یک نمونه واره(پارادایم) است و خود من به عنوان ایران شناس و مدرس دانشگاه در ایران، به عمق تحریف رسانه ای علیه ایران واقف هستم و تحریف رسانه ای علیه اسلام نیز برای من قابل برآورد است و این خود، چشم انداز هولناکی است که باعث می شود من حتی به اخبار در خصوص چین نیز شک نمایم.

وی در خاتمه سخنان خود خاطر نشان ساخت؛ اگرچه خانم پروفسور "اسکارچا"، برجسته ترین شیعه شناس ایتالیا بوداما علایق تحقیقاتی او فراتر تر از شیعه شناسی می رفت و او اسلام شناسی زبده و به ویژه یک مورخ برجسته اسلام بود که شیعه شناسی را به عنوان شاخه ای از اسلام شناسی لازمه شناخت ایران می دانست که خود مطابق آن چه گذشت، با اسلام متعلق به یک نمونه واره است.  

این وبینار، با طرح پرسش های مخاطبین، و پاسخ سخنرانان به این پرسش ها خاتمه یافت.

انتهای پیام/م


٠٧:٥١ - 1399/07/10    /    شماره : ٧٥٧٧٣١    /    تعداد نمایش : ٥٩١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری»
  همزمان با آیین چهلمین روز ارتحال آیت ‌الله تسخیری، وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری» صبح امروز ۸ مهرماه با حضور شخصیت‌ها و اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام (به صورت حضوری و ویدئو کنفرانس) در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.