English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٨ دی ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

عبدالرحیم گواهی:

اعتقاد راسخ ژاپنی‌ها به فرهنگ و تمدن غنی ایران

سفیر اسبق جمهوري اسلامي ایران در ژاپن گفت: عمق علاقه‌مندی فرهنگی دو ملت ایران و ژاپن را می‌توان در مطالعات ایران شناسی و ژاپن شناسی مشاهده كرد. ژاپنی‌ها معتقدند ایران اسلامی از فرهنگ و تمدن غنی برخوردار است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عبدالرحیم گواهی از دیپلمات‌های با سابقه است که از دهه اول انقلاب اسلامی فعالیت‌ داشته‌ است. وی به واسطه تجارب مختلف به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشورهای سوئد، ژاپن و نروژ منصوب شد. وی از جمله روشنفکران دینی است که علاوه بر امور سیاسی و دیپلماسی شناخت عمیقی از ادیان مختلف داشته و آثار متعددی در این خصوص به رشته تحریر در آورده است.

این ویژگی، مرکز مطالعات بین‌المللی و روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را بر آن داشت که ثبت خاطرات وی را در خصوص سابقه روابط فرهنگي ايران و ژاپن، شینتوئیزم، ژاپن شناسی و جامعه شناسی اديان در دستور کار قرار دهد. در ادامه بخشی از متن این گفت‌وگو از نظر می‌گذرد؛

به عنوان نقطه آغاز بحث اجازه دهید نگاهی به گذشته و دوران سفارت شما در ژاپن داشته باشیم؛ با توجه به اینکه شما پنج سال سفیر ایران در ژاپن بودید، چه اقداماتی در خصوص ژاپن شناسی و ایران شناسی انجام دادید؟

مشترکات تاریخی کشور ژاپن با جمهوری اسلامی ایران کم نیست؛ ایران و ژاپن دو تمدن بزرگ آسیایی هستند. منهای اینکه ایران و ژاپن سال‌هاست با یکدیگر روابط دیپلماتیک متعارف دارند، اما روابط دو کشور به قرن‌ها قبل از آن بر می‌گردد. به هر تقدیر این دو تمدن، قرن‌ها در دو سوی جاده ابریشم قرار داشتند.

در ۵ سال دوران مأموریت من در ژاپن به عنوان سفیر، اقدامات خوبی صورت گرفت که از جمله آن می‌توان به سلسله نشست‌های تخصصی با موضوع «جهان اسلام و ژاپن» اشاره کرد. از این رو به دلیل گسترش روابط دینی، فرهنگی و انسانی ایران و ژاپن و تعمیق فهم متقابل دو ملت، نشان گنجينه مقدس امپراتوري ژاپن را دریافت کردم.

علاقه‌مندی‎های فراوان نخبگان، فرهیختگان و مردم بزرگ دو کشور به فرهنگ و تمدن یکدیگر کاملاً مشهود است. همین امروز اگر کسی به موزه‌های سلطنتی ژاپن بروید، کلی آثار ایرانی وجود دارد که قدمت آنها به سده‌های گذشته باز می‌گردد و این نشان از اهمیت فرهنگ ایران در کشور ژاپن است.

از آنجایی که به فرهنگ و مردم ژاپن علاقه‌مندم، بر آن شدم تا خاطرات روزمره خود را از سفر به ژاپن در قالب کتابی 800 صفحه منتشر کنم که به زودی به چاپ می‌رسد.

یک از بحث‌های مهم در روابط ایران و ژاپن که اشاره داشتید، همکاری فرهنگی است. روابط فرهنگی بین دو کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

عمق علاقه‌مندی فرهنگی دو ملت ایران و ژاپن را می‌توان در مطالعات ایران شناسی و ژاپن شناسی مشاهده كرد. ایران شناسی و اسلام شناسی در ژاپن مخاطبان بسیاری دارد چراکه ژاپنی‌ها معتقدند ایران اسلامی از فرهنگ و تمدن غنی برخوردار است.

روابط فرهنگي ايران و ژاپن از وضعيت نسبتاً ثابت و مطلوبی برخوردار است. تعداد دانشجويان بورسيه ايران در ژاپن، بازديدهای مقامات علمي و فرهنگي دو كشور، بازديد و مبادله اساتيد و محققان، برگزاري نمايشگاه‌هاي فرهنگی و هنری و نشست‌های تخصصی، حضور دانشجويان زبان فارسي در ژاپن و دانشجويان زبان ژاپني در ايران نشانه ی حيات و سرزندگي روابط فرهنگي بين دو كشور هستند.

با توجه به سوابق كهن دو ملت آسيايی با فرهنگ، مستقل، خودبنياد و خودكفای ايران و ژاپن كه در روابط خارجي و مشترك خويش از هرگونه مطامع سياسي، اقتصادي، نظامي، و استعماري مبرّا هستند، به‌نظر مي‌رسد نه تنها سطح فعلي روابط فرهنگي حفظ خواهد شد، بلكه گسترش نيز پيدا خواهد كرد.

چگونه مي‌توان تعاملات فرهنگي بين ايران و ژاپن را توسعه بخشيد؟

زبان و ادبیات فارسی از محوری ترین فعالیت‌های فرهنگی ایران در ژاپن بشمار می‌رود، لذا این حوزه سال به سال بیشتر مورد توجه مخاطبان ژاپنی بوده است. اما لازم است همواره برای گسترش زبان فارسی و ایجاد گروه‌های آموزش زبان فارسی در مدارس و دانشگاه‌های این کشور تلاش شود.

در سطح دیپلماسی عمومی و مردمی، نسبت به فعالیت‌های فرهنگی و فرهنگ، هنر و تمدن چند هزارساله ایران در بین مردم ژاپن، اقبال دیده می‌شود.

انتهای پیام/ص


١٤:٢٢ - 1399/05/14    /    شماره : ٧٥٤٨٦٧    /    تعداد نمایش : ١٣٨٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین
  آیین اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین با محوریت «سرداران مقاومت؛ حافظان امنیت اربعین» با حضور شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از نفرات برگزيده در پنج بخش عکس، فیلم حرفه‌ای، فیلم مردمی، سفرنامه و فعالان مجازی اربعین تجلیل به عمل آمد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.