English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٨ دی ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

به همت رایزنی فرهنگی ایران در آتن؛

تبیین مردم‌سالاری دینی در بینش و منش امام علی(ع)

علی‌محمد حلمی، رایزن فرهنگی کشورمان در یونان در مراسم بزرگداشت عید غدیر خُم به تبیین مردم‌سالاری دینی در بینش و منش امام علی(ع) و ‌اهمیت بی نظیر واقعه غدیر و تعیین رهبری امت اسلام پرداخت.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آتن، مراسم بزرگداشت عید غدیر خُم با شرکت ایرانیان مقیم، دانشجویان، سفیر و کارکنان نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در یونان در محل نمایندگی فرهنگی کشورمان برگزار شد.

علی‌محمد حلمی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در یونان در سخنانی، اظهار کرد: امروزه به خوبی اهمیت نقش رهبری و حاکم ملت‌ها و امت‌ها و شخصیت حقیقی آنان و نظام سیاسی برای اداره هر جامعه و کشور بیش از پیش روشن و توسط جوامع بشری تجربه شده و به دلیل گستردگی فضای دیجیتال و ارتباطات، همگان می‌توانند موفقیت یا عدم موفقیت این نظامهای سیاسی و رهبران آنها را خود مشاهده کنند و ببینند که به سعادت و کمال پیش می‌برند یا به ضلالت و فساد.

وی ادامه داد: اهمیت بی نظیر واقعه غدیرخم و تعیین رهبری امت اسلام توسط پیامبر خاتم حضرت محمد(ص) به امر و اراده خداوند متعال در همین است که امت اسلامی و جامعه بشری بدانند که رهبران شایسته چه مشخصات و توانایی‌ها و ارزش‌های والایی باید داشته باشند تا بتوانند جامعه و ملت را در مسیر کمال و سعادت دنیوی و اخروی قرار دهند. آری امام علی(ع) که به اقرار همه متفکران مسلمان و غیر مسلمان تجسم عدالت و اخلاق و پاکی بود نمونه کاملی از امامت و رهبری شایسته پس از پیامبر اسلام برای بشریت است.

رایزن فرهنگی کشورمان در آتن با اشاره به اصول مورد توافق دموکراسی و مردم‌سالاری اسلامی در نهج‌البلاغه امام علی(ع) اظهار کرد: قانون و قانون گرایی، برابری و مساوات در برابر قانون، مشارکت سیاسی همه‌گانی مردان و زنان، آزادی و آزادگی در چارچوب قانون و شرع مقدس، امنیت و رفاه و به طور اساسی رساندن انسان از طریق قوانین منبعث از وحی الهی به کمال و قرب الهی از جمله ملاک‌ها و معیارها و اصولی است که از منظر امام علی(ع) حاکمان و رهبران جامعه باید داشته باشند تا ملت خود را بتوانند به سوی کمال و سعادت به پیش ببرند.

تشریح واقعه غدیر خُم

احمد نادری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در یونان در سخنان خود، چگونگی واقعه غدیر خم و اهمیت آن را تشریح کرد و گفت: سال دهم هجرت این بار آخرین سفر حج پیامبر(ص) بیش از 100 هزار نفر به شوق همسفری با رسول گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) او را همراهی کردند، حج پایان یافت و پیامبر راه مدینه را در پیش گرفت و هزاران نفر ایشان را همراهی می‌کردند در سه مایلی جحفه به سرزمین خشک و بی آب «غدیر خم» رسید، دستور توقف دادند همگی در شگفتی که چرا در این محل خشک و میانه روز و گرمای شدید ولی با خود گفتند حتما دستور مهمی از جانب خداوند رسیده است؛ پیامبر نماز ظهر را اقامه کردند و پس از نماز دستور دادند تا از جهاز شتران منبری درست کنند پیامبر خاتم بر بالای منبر قرار گرفتند و فرمودند: من در میان شما دو چیز گرانبها به یادگار می‌گزارم کتاب خدا و عترت و اهل بیت(ع) من و بدانید که تا روز رستاخیز این دو از هم جدا نمی‌شوند.

وی افزود: پیامبر اکرم(ص) دست حضرت علی(ع) را گرفت و بالا برد، آنقدر که بر همه نمایان شد و فرمودند: هرکس که من مولا و رهبر او هستم، علی هم مولا و رهبر اوست و دعا کرد و از حاضران خواست که به دیگر مسلمین غایب این خبر را بدهند و آنها را از این امر مطلع کنند.

سرودن اشعاری در مدح امام علی(ع) و عید سعید غدیر توسط کوچکی و کریم‌آبادی پایان بخش این مراسم بود.

انتهای پیام/ص


١٠:٥٠ - 1399/05/21    /    شماره : ٧٥٥١٠٠    /    تعداد نمایش : ٩٥٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین
  آیین اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین با محوریت «سرداران مقاومت؛ حافظان امنیت اربعین» با حضور شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از نفرات برگزيده در پنج بخش عکس، فیلم حرفه‌ای، فیلم مردمی، سفرنامه و فعالان مجازی اربعین تجلیل به عمل آمد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.