English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٧ بهمن ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

با حضور رایزن فرهنگی کشورمان در ایتالیا برگزار شد؛

وبینار «میراث فرهنگی شرق میانه و دور و آفریقا» در دانشگاه ساپینزا

رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا در وبینار معرفی دوره‌های تخصصی سال تحصیلی 2022 - 2021 م. دانشگاه ساپینزا (Sapienza) شهر رم شرکت کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،این وبینار که با دعوت از نمایندگان قریب به پنجاه مؤسسه؛ انجمن؛ و مرکز فرهنگی بین المللی؛ دانشگاه؛و حضور مدیران شش دوره تخصصی دانشگاه "ساپینزا" شهر رم در سال تحصیلی 2022 - 2021 م.  برگزار گردید؛ به معرفی این دوره ها اختصاص داشت.

دعوت از رایزن فرهنگی ج.ا.ایران برای ایراد سخن در این وبینار، معرفی دوره انگلیسی زبان "میراث فرهنگی شرق میانه و دور، و آفریقا" در میان این دوره ها بود؛ که توسط دپارتمان علوم باستان دانشکده هنرها و علوم انسانی دانشگاه "ساپینزا" ارایه خواهد شد؛ و بخش قابل اعتنایی از برنامه درسی آن، با عناوینی نظیر "ریشه شناسی، ادیان، و تاریخ ایران"؛ "زبان و ادبیات فارسی"؛ یا عناوین "باستان شناسی و تاریخ هنر اسلامی" و "تاریخ کشورهای اسلامی"؛ مستقیم یا غیر مستقیم، به حوزه ایران شناسی راجع است؛ و شماری از متقاضیان شرکت در آن نیز دانشجویان ایرانی هستند؛ و علاوه بر این،  به پیشنهاد وزارت آموزش؛ دانشگاه و تحقیقات ایتالیا، امکان تکمیل  برنامه درسی پایه آن، با پشتیبانی نمایندگی های فرهنگی کشورهای حوزه مطالعاتی این دوره در شهر رم نیز پیش بینی؛ و هماهنگ کننده این دوره؛ آقای پروفسور "کارلو چرتی"(استاد ایران شناسی و مسؤل روابط دانشگاه "ساپینزا" با دانشگاه های ج.ا.ایران) برمبنای آن، پیشتر به رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در ایتالیا پیشنهاد نموده بود؛ با تأمین بخشی از هزینه حق التدریس؛  در  افزودن 84 ساعت برنامه درسی "آموزش اصطلاح شناسی و زبان تخصصی فرهنگ و باستان شناسی ایران به زبان انگلیسی"؛ به برنامه این دوره تخصصی مشارکت نماید.

 در آغاز این وبینار، نماینده شورای آموزشی دانشگاه "ساپینزا" شهر رم، این شش دوره تخصصی و مدیر هریک را به اجمال معرفی نمود؛ و در ادامه، مدیر هر دوره تخصصی، به معرفی تفصیلی دوره تحت مدیریت خود پرداخت؛ و به سوالات شرکت کنندگان پاسخ گفت؛ که در خصوص دوره تخصصی "میراث فرهنگی شرق میانه و دور، و آفریقا" این اطلاعات تفصیلی توسط پروفسور "کارلو چِرِتی"؛ استاد ایران شناسی و مسؤل روابط دانشگاه "ساپینزا" با دانشگاه های ج.ا.ایران؛ که مدیریت این دوره را بر عهده دارد؛ ارایه گردید.

در ادامه، محمد تقی امینی؛ رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در ایتالیا نیز طی سخنانی، باسپاس از دعوت رسمی خانم "آنتونِلا پولی مِنی"رییس دانشگاه ساپینزا"؛ و تقدیر از مساعی پروفسور "کارلو چِرِتی" در راه اندازی دوره تخصصی "میراث فرهنگی شرق میانه و دور، و آفریقا"؛ با اشاره به ریشه های تاریخی مشترک دو فرهنگ و تمدن غنی و پرقدمت ایران و ایتالیا؛ فرهنگ محور بودن مناسبات همه جانبه دو کشور به پشتوانه آن؛ و در جریان بودن همکاری های فرهنگی؛ از جمله همکاری های دانشگاهی؛ به ویژه با دانشگاه "ساپینزا" شهر رم بر مبنای سند برنامه اجرایی همکاری های فرهنگی دو کشور؛ کاوش؛ مرمت؛ و تحقیقات باستان شناسی را یکی از پویا ترین زمینه های این همکاری ها معرفی؛ و با تأکید بر نقش مؤثر دوره تخصصی "میراث فرهنگی شرق میانه و دور، و آفریقا" در ارتقاء آموزشی - تحقیقاتی زمینه همکاریها؛ با اشاره به واپسین نمونه چنین همکاری هایی که مشارکت در برگزاری نمایشگاه ""بر فراز ستون های ماد، میراث باستان شناسی کرمانشاه" به میزبانی موزه دانشکده ادبیات و فلسفه دانشگاه "ساپینزا" شهر رم در آذرماه 1399 بوده؛ در خصوص همکاری های آتی در این حوزه اعلام آمادگی نمود.      

انتهای پیام/م 


٠٨:٢٣ - 1399/10/23    /    شماره : ٧٦٣٣٢٢    /    تعداد نمایش : ٢٥٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
کتاب حدیثی که گاندی بر آن مقدمه نوشت
رسانه‌ها، واقعیت‌های ایران و دیدار مدیرعامل ایرنا با سفیر ژاپن
استقبال دانشجویان دانشگاه پونا از دوره‌های آموزش زبان و ادبیات فارسی
اسلام دين وحدت و صلح است
آرامش و امنیت منطقه مدیون مجاهدت‌های سردار سلیمانی است
نشست مجازی «ادبیات معاصر ایران» با موضوع «جهان شاعرانه سهراب سپهری»
ترسیم نقشه راه همکاری‌های فرهنگی ایران و ارمنستان
توسعه فرهنگی ژاپن از دریچه معماری و شهرسازی بررسی شد
نمایش آثار هنرمندان بیش از ۳۰ کشور جهان در همایش بین المللی راه ابریشم
تدوین کتاب مطالعات ایرانشناسی در ارمنستان/ ارتقای سطح کیفی پژوهش ضروری است
آشنایی با مساجد جهان-30| مسجد«کچی‌اوا الجزایر»/ خبرگزاری تقریب
انتشار ترجمه تایلندی کتاب ایرانشناسی به صورت دیجیتال/ خبرگزاری مهر
نقد حدیث‌پژوهی مسلمانان و غربی‌ها در «بازآزمایی دقت روش نقد حدیث»/ خبرگزاری مهر
«جستجو در تصوف ایران» اثری ارزشمند برای فرهنگ آسیای مرکزی است/ خبرگزاری مهر
انتشار کتاب‌هایی درباره یک گروه مخفی و خاطرات رهبر بنگلادش/خبرگزاری ایسنا
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین
  آیین اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین با محوریت «سرداران مقاومت؛ حافظان امنیت اربعین» با حضور شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از نفرات برگزيده در پنج بخش عکس، فیلم حرفه‌ای، فیلم مردمی، سفرنامه و فعالان مجازی اربعین تجلیل به عمل آمد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.