منو اصلی
اخبار > فرهنگ و هنر زمینه‌ساز تعامل میان دولت ها و ملت‌ها است


  چاپ        ارسال به دوست

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی:

فرهنگ و هنر زمینه‌ساز تعامل میان دولت ها و ملت‌ها است

پیروزمنش در ديدار وابسته فرهنگی كشورمان در نخجوان با اشاره به ظرفیت‌های فرهنگی و هنری آذربایجان‌شرقی و نخجوان گفت: فرهنگ و هنر همواره زمینه‌ساز تعامل میان دولت ها و ملت‌هاست.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابوالفضل ربیعی، وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در نخجوان با علی پیروز منش، سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در تبریز برای افزایش تعاملات فرهنگی و هنری دیدار و گفت‌وگو کرد.

پیروزمنش با اشاره به اشتراکات و ظرفیت‌های فرهنگی و هنری آذربایجان ‌شرقی و نخجوان و لزوم تقویت آن، گفت: فرهنگ و هنر همواره زمینه‌ساز تعامل میان دولت‌ها و ملت‌هاست و با توجه به اینکه مناسبات خوبی میان ایران و نخجوان وجود دارد، علاقه‌مندیم این مناسبات گسترش و تعمیق یابد.

وي همچنين، افزود: هنرمندان و فعالان فرهنگی استان توانمندي‌های بسیاری در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری دارند که می‌توان با ایجاد تعامل میان فعالان این رشته‌ها روابط میان دو کشور را گسترده‌تر كرد.

پیروزمنش با اشاره به مرزی بودن آذربایجان‌شرقی این شاخصه را نقطه‌ی عطفی برای ایجاد ارتباط‌های سازنده با کشورهای همجوار دانست و بر لزوم رصد پتانسیل‌های فرهنگی و هنری موجود در استان و منطقه تأكيد كردو.

وي به حضور هنرمندان‌ رشته‌های مختلف در برنامه‌های فرهنگی و هنری و هفته‌های فرهنگی ایران در نخجوان اشاره کرد و گفت: حضور و تعامل هنرمندان و اصحاب فرهنگ دو کشور دوست و همسایه باعث بالندگی فرهنگ منطقه خواهد شد. همچنين، گسترش فعالیت‌های قرآنی، اجرای نمایش و موسیقی، فعالیت‌های مشترک در حوزه فیلم و تبادل و تعامل در حوزه‌ی رسانه، تبلیغات، صنعت چاپ ، حوزه شعر و هنرهای تجسمی و ... می‌تواند از جمله زمینه همکاری‌های میان دو کشور باشد.

ربیعی نیز با ابراز خرسندی از این دیدار، وجود بسترهای زیاد همکاری بین جمهوری نخجوان و آذربایجان ‌شرقی در حوزه های مختلف فرهنگی را مورد اشاره قرار داد و آذربایجان‌ شرقی را نخستین سنگر فرهنگی در منطقه عنوان کرد.

وابسته فرهنگی کشورمان در نخجوان گفت: مشاهیر و بزرگان فرهنگی و هنری و اشتراکات فرهنگی هر دو منطقه باید فصل مشترک دو ملت بوده و موجب تقویت دوستی‌ها باشد.

وي با اشاره بر لزوم تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها در منطقه تاکید کرد: ریشه‌های عمیق فرهنگی و تاریخی میان ایران و نخجوان، شرایط مساعدی برای توسعه روابط فرهنگی بین دو ملت ایجاد می‌کند چراکه دو ملت دارای علائق و مشترکات زیادی هستند که استفاده از این ظرفیت می‌تواند عاملی برای ایجاد روابط بهتر میان دو کشور باشد.

وی افزود: فرهنگ و تاریخ ما از هم جدا نیست و توسعه روابط فرهنگی بین دو کشور، منجر به ایجاد گام‌های مؤثر و سازنده در زمینه رسمی و دولتی نیز می‌شود.

وابسته فرهنگی كشورمان آمادگی نخجوان برای پیشبرد همکاری‌های فی مابین در آینده را اعلام کرد و اجرایی شدن برنامه‌های فرهنگی و هنری را در راستای خواست و علاقه مردم دو کشور جمهوری اسلامی ایران و نخجوان دانست.

انتهای پیام/م


٠٧:٠٢ - 1399/10/30    /    شماره : ٧٦٣٦٥٩    /    تعداد نمایش : ٦٢٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج