منو اصلی
اخبار > گسترش مناسبات همه جانبه ایران و ارمنستان بررسی شد


  چاپ        ارسال به دوست

در دیدار سفیر و رایزن فرهنگی ایران با مقامات شهر گیومری؛

گسترش مناسبات همه جانبه ایران و ارمنستان بررسی شد

عباس ظهوری، سفیر و سیدحسین طباطبایی، رایزن فرهنگی کشورمان در ارمنستان در جریان سفر به شهر گیومری، زمینه‌های گسترش مناسبات و همکاری‌های ایران و ارمنستان را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عباس ظهوری، سفیر و سیدحسین طباطبایی، رایزن فرهنگی کشورمان در ارمنستان که به دعوت استاندار شیراک به این استان سفر کرده بودند، در شهر گیومری مرکز استان شیراک با مقامات این شهر و استان دیدار و زمینه‌های گسترش مناسبات و همکاری‌های ایران و ارمنستان در عرصه‌های مختلف را مورد بررسی قرار دادند.

ظهوری در سخنانی، گسترش همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران با مناطق و استان‌های ارمنستان را در تعمیق مناسبات دوستانه دو کشور مهم و مؤثر خواند و با برشمردن پاره‌ای از زمینه‌های همکاری‌های مشترک، ظرفیت‌های اجرای برنامه‌های مشترک مختلف در حوزه‌های علم و فن آوری، فرهنگی - هنری و اقتصادی در این استان را فراهم دانست.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایروان با تأکید بر حل و فصل مسائل و مناقشات منطقه‌ای با تعامل، گفتگو و همکاری کشورهای منطقه، ضرورت دقت و توجه به نقش آفرینی مخرب کشورهای توسعه طلب خارج از منطقه را یادآور شد.

وی همچنین، به تبیین سیاست جمهوری اسلامی ایران که مبتنی بر حُسن همجواری و حفظ منافع همه کشورهای منطقه بر اساس موازین حقوق بین‌الملل، است پرداخت و حل و فصل مسائل بشردوستانه پس از امضای توافق آتش‌بس از جمله آزادی اسرای جنگی را مهم دانست.

هوانس هاروتونیان، استاندار شیراک در سخنانی، ایران و ارمنستان را در سطحی بسیار بالا ارزیابی کرد و با تصدیق اظهارات سفیر جمهوری اسلامی ایران، گسترش همکاری‌های دو کشور در عرصه‌های مختلف را در راستای منافع ایران و ارمنستان دانست.

وی با ارائه توضیحاتی در خصوص موقعیت و امکانات استان شیراک از جمله جایگاه فرهنگی استان، فعالیت فرودگاه بین‌المللی گیومری، عبور قطار از این استان و دسترسی به گرجستان، سرمایه‌گذاری انجام شده در بخش گردشگری، از اهمیت شایان توجه کریدور شمال - جنوب برای دو کشور یاد کرد و ابراز امیدواری کرد با تکمیل هرچه سریعتر مراحل ساخت و آماده سازی این مسیر، شاهد افزایش چشمگیر مبادلات تجاری دو کشور باشیم.

دیدر با شهردار گیومری در محل شهرداری بخش دیگری از سفر یک روزه به مرکز استان شیراک ارمنستان بود.

خواهرخواندگی شهرهای گیومری و یزد/ لزوم گسترش همکاری‌های فرهنگی

ساموِل بالاسانیان، شهردار گیومری در سخنان خود، با اشاره به خواهرخواندگی شهرهای گیومری و یزد، بر آمادگی خود برای گسترش هرچه بیشتر مناسبات دو شهر در عرصه‌های مختلف تجاری، علمی، آموزشی و فرهنگی تأکید کرد.

سفیر ایران در ارمنستان نیز در این دیدار، با مهم ارزیابی کردن همکاری‌های شهرها و استان‌های دو کشور در قالب تفاهمنامه‌های مختلف از جمله پیمان های خواهرخواندگی شهرها، زمینه های گسترش همکاری‌های یزد و گیومری را با عنایت به خواهرخواندگی دو کشور فراوان خواند و ضرورت پیگیری مفاد پیمان خواهرخواندگی و عملیاتی کردن حداکثری آنها را یادآور شد.

رایزن فرهنگی ایران در ارمنستان نیز با اشاره به دیدار اخیر خود با شهردار یزد، از آمادگی شهرداری یزد برای برگزاری برنامه‌های هفته فرهنگی یزد در ایروان و گیومری و هفته دوستی کودکان یزد و گیومری خبر داد و ابراز امیدواری کرد با همکاری مقامات شهرداری گیومری این رویداد مهم فرهنگی در آینده نزدیک محقق شود.

بازدید از مدرسه شماره شش گیومری و دیدار با فارسی آموزان این مدرسه برنامه بعدی سفر به این شهر بود. در این دیدار، پس از شعرخوانی و اجرای برنامه فارسی آموزان شهر گیومری، که در آستانه روز بزرگداشت عطار نیشابوری، به زندگی و اشعار این شاعر و عارف بزرگ اختصاص داشت، سفیر کشورمان در ارمنستان با وضعیت و نحوه آموزش زبان فارسی در این مدرسه آشنا شد.

بازدید از گمرک شهر گیومری و منطقه آزاد در دست احداث این شهر بخش پایانی سفر یک روزه سفیر جمهوری اسلامی ایران و هیأت همراه به استان شیراک و شهر گیومری مرکز این استان بود.

انتهای پیام/ص

 

 

 


٠٩:١٧ - 1400/01/30    /    شماره : ٧٦٨٢٦٦    /    تعداد نمایش : ٥٠٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج